Sacred birmans

Hodowla kotów birmańskich “Adoelle”


Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Miłośników Kotów „Cat Club Rybnik”.
Nasza hodowla jest zarejestrowana w Feline Federation Europe. Koty birmańskie fascynują nie tylko unikatową urodą, ale także przepiękną legendą, która nadaje im rangę świętej rasy. 
Z naukowego punktu widzenia kot birmański jest francuską rasą kota. Zrodził się w ramach francuskiego programu hodowlanego z krzyżówek europejskich kotów krótkowłosych: syjamów i persów. 
Dla Francuzów Birma to Rolls-Royce wśród kocich ras. Kot birmański wygląda i zachowuje się jak prawdziwy arystokrata. Spośród wielu ras wyróżnia go wielkie przywiązanie do człowieka, ufność i spokojny charakter. Wszystko wykonuje z niezwykłą delikatnością i wdziękiem. Potrafi nawiązać głęboką i trwałą więź z opiekunem. Birma nie jest zwykłą maskotką domową, tylko pełnoprawnym uczestnikiem rodzinnego życia. Z reguły jest grzeczna i cicha, ale czasami lubi „pogawędzić” swoim aksamitnym głosem.
Birmy są bardzo towarzyskie i nie lubią samotności, dlatego warto poświęcać im wiele czasu. Najbardziej lubią przebywać w domu, szczególnie na własnym miejscu przy kominku, ale nie odmawiają spacerów po ogrodzie.
Święty kot birmański jest rzadką rasą kota, ponieważ hodowcy mają trudności z wyhodowaniem kota o idealnych oznakach (rękawiczki i ostrogi), a tylko takiego można prezentować na wystawach. Na takie zwierzę w hodowli czasami czeka się wiele miesięcy. To bardzo specyficzna rasa kota i jedyna z tak restrykcyjnym wzorcem rasy. 
Hodowcy Birmy to prawdziwi fascynaci oczarowani urokiem tych świętych kotów.